V mesecu novembru smo v vrtcu spoznavali svoje telo preko vseh petih osnovnih čutov.

Otrokom smo preko različnih dejavnosti, primernih za njihovo starost, izvabljali dražljaje, ki jih drugače ne opazijo (čutilo za okus: jezik – sladko, slano, kislo, grenko ), če pobožaš različne predmete v igralnici, kaj občutiš.

Radi smo se igrali didaktično igro Kako živeti brez enega čutila?

Za vadbeno uro smo si pripravili čutno pot. S prsti so imeli otroci možnost risati po zdrobu in polenti. Tipali smo hladne in tople predmete.

Še posebej jih je pritegnila igra Kaj otipaš v škatli. Kljub temu, da je bila škatla majhna, so nekateri otroci s težavo (tisti z veliko domišljije) upali potipati predmete v škatli. Skrbelo jih je, da se v škatli skriva rak, ali volk, ali čarovnica,…

Igrali smo tudi na majhne ritmične inštrumente in poslušali njihov zvok. Starejši otroci so se preizkusili pri dejavnosti, kjer so jih prepoznavali po zvoku.

Ob spoznavanju naših čutil, smo se naučili deklamacijo:

ČUTILA

Z ušesi poslušam,

z jezikom okušam,

z očmi vidim v daljave,

z nosom zaznavam vonjave.

S kožo čutim mraz, toploto,

bolečino in gorkoto.

S kožo tipam tip, tip, tip,

s prsti merim svoj utrip.